Vitamin Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

jasmin

Okumayı, araştırıp öğrenmeyi seven bir kişi olarak;''Bildiğini bildirmek!'' sorumluluğundan hareketle, hayatla ilgili tecrübelerimden edindiğim birikimi insanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Hayatta maddi olan bir şey paylaşıldığında, bir taraf artarken diğer taraf eksilir. Oysa ki, ''bilgi paylaşıldıkça artar''.

You may also like...

5 Responses

 1. mp3 cutter dedi ki:

  b12 eksikliğim var, hafızam çok zayıf işimde çok belli oluyor, nedir tedavisi

  • jasmin dedi ki:

   B12 eksikliğinde nörolojik ve psikiyatrik bulgular hematolojik bulgulardan önce ortaya çıkabilir. Beslenme düzeninize bağlı B12 vitamini eksikliği yaşıyorsanız; kırmızı et, süt ve süt ürünleri, deniz ürünleri gibi besinleri öğünlerinize katmaya özen gösterin. Vejetaryen beslenme şekli B12 eksikliği yapabilir. Beslenme düzeni ile alakalı bir sıkıntı yoksa metabolik açıdan emilimi ile ilgili bir sorun akla gelebilir. Bu nedenle kan/idrar tahlilleri yaptırılarak önlemi alınabilir. Ayrıca gastrolojik olarak da iyi bir tetkikten geçmekte fayda var. Beslenme şeklinize bağlı bir yetersizlik yaşanıyorsa eksiklik bulguları düzeldikten sonra yaşa uygun günlük B12 vitamini alımı sağlanmalıdır. Kobalamin emilim bozukluğu varsa ve altta yatan nedenin tamamen tedavisi mümkünse tedavi ile bulgular düzeldikten sonra, yaşa uygun günlük B12 vitamini alımı sağlanmalıdır. Ancak, bu grupta altta yatan hastalığın tedavisi mümkün değilse veya hastada kobalamin metabolizma bozukluğu varsa ömür boyu B12 vitamini kullanımı tavsiye edilir. Gerekli tetkikler için aile hekiminizden destek alabilirsiniz. Geçmiş olsun. Sağlıklı günler dileriz!

 2. Casus dedi ki:

  Teşekkürler faydalı bir yazı olmuş , neyse ki ciddi bir sıkıntım yok vitamin konusunda. Başarılarınızın devamını dilerim.

 3. Sanırım bende hepsi eksik 🙂 tepeden tırnağa bunalıyorum her yerim ağrıyor :=) Faydalı bilgiler teşekkür ediyorum boş bir vaktimde tekrar gözden geçireceğim.

 4. geçenlede tırnaklarımın üzeri beyazlamıştı. googlede biraz araştırma yapınca bu konuya denk geldim. gerçekten faydalı bilgiler var. ve buradaki yazanlardan sonra aldığım vitaminler sayesinde tırnaklarımın üzerindeki beyazlıklar gitti. teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir